Jak se efektivně učím- Učení výpisků

1. march 2014 at 15:02 | Arya |  Rady, tipy, triky

Zdravím. V tomto článku bych se chtěla zaměřit na způsoby, které mi pomáhají se efektivněji učit. Nebudu vypisovat druhy studentů ani nic podobného, (zaprvé to není z mojí hlavy, jen bych to odněkud opsala nebo okopírovala) a zadruhé proto, že neznám jikoho, kdo by byl jenom jeden druh. Já si pamatuju hlavně to, co vidím, ale i to, co slyším a i jednotlivé pohyby. Záleží hodně na látce, kterou se učím. (Když jsem se učila deset největších států podle rozlohy, pamatovala jsem si jednotlivé pohyby, které moje ruka na mapě udělala, a tak jsem dokázala všech 10 vypsat.) A myslím, že takhle to má většina studentů.
Well, připravila jsem si pro vás pár rad, které se mi osvědčili. Pokud chcete, vyzkoušejte je, třeba vám také pomůžou.
Dneska shrnu jeden způsob učení a v dálších článcích se můžete těšit na další.

1. Učení výpisků nebo kratšího textu- technika semaforu
~ Tuhle techniku mi ukázala sestřenka, která se právě takhle učí a mě to dost pomohlo. Moc často se doma neučím, protože mi většinou stačí si přečíst látku z učebnice a odkecám to, ale když mám čas, tak tohle používám. (Aby nedošlo k omylu... Budu upřímná. Nechci vám tvrdit (a tudíž lhát), že tohle dělám pořád, protože, ti co mě znají, vědí, že to spíš flákám, ale prostě tu taktiku znám už dlouho a někdy jí používám.)
~ Budete potřebovat: barevné fixky (zelený, oranžový a červený, může být klidně růžový), obyčejná tužka
~ Nejdřív doporučuji si text přečíst a udělat si v hlavě pořádek o tom, co je důležité a co ne. Potom vezměte fixky a určité části textu si zvýrazňujte, podle obrázku.↓
Pokud se učíte ze sešitu, do kterého si nemůžete čmárat zvýrazňovači, poznámky si třeba okopírujte a podtrhávejte si okopírované papíry. Nejvíce času věnujte čtení a opakování červené části, na druhém místě pak oranžové a zelenou opravdu stačí dvakrát přečíst. Pokud si pořád nějaké body nepamatujete, dělejte si u řádků značky. Vykřičníkem označte to, co musíte umět odvykládat i ze spaní a otazníček si nakreslete k tomu, co si musíte těsně před písemkou zopakovat.
Nejdůležitější je opakování. Přečtěte si několikrát poznámky a pak je po kousíčkách zkoušejte převyprávět. Tomu, co je na papíře, bys měla rozumnět, takže to nebude žádné šprtání cizích slovíček, na které se musí úplně jinak. Doporučuju přečíst si aspoň ten červený text ještě ráno před školou nebo třeba ve vlaku (tam se učím nejčastěji xDD), abyste si osvěžili paměť.

Mě tahle metoda hodně pomáhá, protože se vyznám, co se musím naučit přednostně a na co se můžu vyprdnout. A navíc už tím, že text nějak upravuju a zpracovávám se ho vlastně učím. :))

Učíte se nějak podobně? Znáte nějakou další dobrou techniku učení? :))
 

2 people judged this article.

Comments

1 Unknown Unknown | Web | 1. march 2014 at 18:35 | React

Používám úplně stejnou "semaforovou" metodu :-) Ještě například v dějáku mám modře letopočty.
Musím říct, že je to opravdu velmi účinné ;)

2 Nikol Nikol | Web | 1. march 2014 at 20:45 | React

ten úvodní obrázek - podtrhávání prej nefunguje :) výpisky jo, mě to pomáhalo vždycky. Pak ještě jsem si to přečetla, nahrála na kazetu a pouštěla jsem si to.. při tom jsem třeba odpočívala

3 Cleo Cleo | Web | 1. march 2014 at 22:02 | React

Zvýrazňovači jsou moji velcí parťáci. Ale záleží na předmětu. :)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement